en en | ro ro

Un articol incitant despre Romania, aparut pe 4 ianuarie in cotidianul englez The Guardian.

http://environment.guardian.co.uk/conservation/story/0,,1982378,00.html

La Uricani, poarta de intrare in Parcul National Retezat, ajunge un ziarist britanic, interesat de protectia mediului. A avut o vacanta minunata, printre ursi, lupi, acvile si localnici.
Dar englezul ridica si o intrebare legitima. Cum putem tine neatinse ultimele rezerve naturale intacte ale Europei, fara sa ii condamnam la izolare pe oamenii care traiesc acolo ? Cea mai interesanta este infruntarea dintre mentalitati, care comunica doar intamplator. La un pahar de palinca, care ii tufleste definitiv. Fotograf american, fost reporter de razboi, Spencer doarme linistit in cabana lui Ceausescu. A venit sa fotografieze ultima mare padure europeana, inainte sa fie distrusa de santierul drumului european DN 66A.

Ce fotografiaza ei si ce fotografiem noi ?

Publicat în 06 ianuarie 2007. 6483 vizualizari. 0 comentarii
 
Blogroll
   » Dan Dinescu
   » Cosmin Bumbutz
   » estost
   » Mihai Moiceanu
   » Dragos Lumpan
   » Dan Vartanian
   » Bucurestiul meu drag


Nikon

Pagini
   » Biografie
   » Contact

Categorii
   » Lumea
   » Actualitate Ro
   » Personal
   » Noi
   » Fotografie
   » Blog vechi
   » Performanta

Arhiva
   » iunie 2026  (0)
   » mai 2026  (0)
   » aprilie 2026  (0)
   » martie 2026  (0)
   » februarie 2026  (0)
   » ianuarie 2026  (0)
   » toata arhiva

rss